İFRİT NEDİR ?

181

İfrit kelime anlamı olarak düşmanını yenen, onu toza bulayan, kurnaz ,hilekar, işini başarıyla bitiren dir. Önceden genel bir sıfat olarak kullanılırken, daha sonra kuran da bahsi geçen ayetlerde cinlerden ifrit kelimesi, bu sıfatın cinler için kullanılmasına neden olmuştur. Bu kelime cinlerden ziyade şeytani ve habis bir grup için kullanılmaya başlamıştır.

Cinler alemi dediğimiz bir alem vardır, bu alemdeki cinler ateşsiz dumandan yaratılmışlardır. Bedenleri yoktur ve enerjiden ibaretlerdir. Cinlerin de kendi alemlerin de bir yaşamları vardır, bilinç ve irade sahibi varlıklardır. İnşaların bir çoğu bu varlıkları merak ederek görmek istemişlerdir ancak insanların bu bedensiz varlıkları görmesi oldukça zordur. Bu durum cinler için geçerli değildir, her ne kadar insanlar onlarla iletişim kurmakta zorlansa da bu bedensiz varlıklar çok kolaylıkla insanlar ile iletişim kurabilirler ve aynı zamanda insanları etkileri altına alabilirler. Dinimizce iblis adı verilen varlık cinlerin soyundan gelmekte ve şeytan olarak ta tanımlanmaktadır. Bu varlıklar tamamen kötüdür dersek yanılmış oluruz, bu varlıkların aleminde de şeytana tapan ve Müslüman olanlar vardır. Onlarında tıpkı inşalar gibi bir yaşamları vardır, evlenir ve çoğalırlar. İnşalara büyü yolu ile musallat edilen cinler olduğu kadar cin çarpması diye bilinen çeşitler vardır. İnsanlar bu varlıklardan üstün yaratılmışlardır, ilmi insanlardan öğrenirler. Onlarda gündüz iken biz de gecedir, bunun nedeni ise boyut farkından kaynaklanır. Bizler 3. Boyutu yaşarken onlar 4. Boyutta yaşarlar. Bu yüzden peygamber efendimiz geceleri çocukları dışarı çıkarmayın ve kapıları kilitleyin .zira onlar kilitli kapıları açamazlar demiştir. İfrit dediğimiz bu varlık cinlerin en güçlü olanlarıdır ve şeytanidir. Onlarla baş etmek oldukça zordur. Şeytanın tanımlarını taşıyacak kadar kötülükle doludur.

Bu alemde ifritlerin gücünden diğerleri korkarlar, çok güçlü oldukları için onlara kafa tutacak cinler yoktur. İpe sapa gelmez kuralları önemsemezler. Musallat olduklarında ne yaparlarsa yapsınlar musallat olduğu kişiyi bırakmak istemezler. Cinlerden olan ifrit grubu ile baş etmek oldukça zordur. Onlardan kurtulmak isteyen kişilerin iyi bir hocadan yardım almaları şarttır, çünkü onlar bırakmaz istemezler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here